Az ISO 22301:2019-es szabvány az üzletmenet-folytonosság irányítási rendszer (BCMS) bevezetésének és karbantartásának rendszerét határozza meg a szervezetet ért zavar hatásának megfelelően. A BCMS célja, hogy biztosítsa a szervezet képességeit, hogy továbbrműködjön.
A BERTING képzésén a résztvevők megismerik az ISO 22301-es szabvány követelményeit, megtanulják azokat értelmezni a saját munkahelyük termékeire, szolgáltatásaira és folyamataira vonatkozóan. Ezután megismerik a belső auditálásra vonatkozó ISO 19011-es szabvány főbb előírásait és begyakorolják az auditálást.
Amennyiben ennek a képzésnek csak a szabványismertető moduljára kíván jelentkezni, akkor a Jelentkezési lapon kérjük ezt jelezni.
Az ISO 22301-ről
Az üzletmenet-folytonosság biztosítása a szervezet képessége a termékek folyamatos szállítására és szolgáltatások nyújtására zavar esetén. Ezek olyan vészhelyzetek, amelyek akadályozzák a folyamatok megszokott működését. Jelentősebb zavar lehet az ellátási lánc zavara, járvány, kiberbiztonsági támadás, közműzavar, tűz, finanszírozási probléma és még számos esemény. Ilyenkor veszélybe kerülhet a szerződések teljesítése, és magának a szervezetnek a léte is. Az ISO 22301 olyan nemzetközi jó gyakorlatokon alapul, amelyek minden szervezet számára útmutatást tudnak nyújtani, hogy vészhelyzetek esetén hatékonyan vissza tudjanak térni a tevékenységeik elfogadható működtetéséhez.
A BCMS fenntartásának eredményeit a szervezet jogi, szabályozási, szervezeti és iparági követelményei, a termékek és szolgáltatások, az alkalmazott folyamatok, a szervezet mérete és felépítése, valamint az érdekelt felek követelményei határozzák meg.
Az ISO 22301 üzletmenet-folytonosság menedzsment rendszer előnyei
A BCMS üzleti szempontból támogatja a szervezet stratégiai céljait, versenyelőnyt teremt, védi és erősíti a szervezet hírnevét és hitelességét, hozzájárul a szervezet rugalmasságához. Pénzügyi szempontból csökkenti a szervezet jogi és pénzügyi kitettségét, ill. a zavarok közvetlen és közvetett költségeit. Az érdekelt felek szemszögéből elősegíti az élet, a tulajdon és a környezet védelmét, figyelembe véve az érdekelt felek elvárásait, ill. biztosítja a bizalmat a szervezet sikerességében. A belső folyamatok szempontjából javítja a képességet, hogy fennakadások alatt is hatékony maradjon, demonstrálja a kockázatok proaktív ellenőrzésének hatékony és eredményes módját, valamint kezeli a működési sebezhetőségeket.